Strona: Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej dziękuje Wydziałowi Elektrotechniki i Informatyki / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

2017-01-25
fot. A. Surowiec

W dniu 23 stycznia br. podczas uroczystego posiedzenia plenarnego Zarządu Głównego, połączonego z sesją jubileuszową 55-lecia Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej, na ręce prorektora ds. kształcenia dr hab. inż. Grzegorza Masłowskiego, prof. PRz przekazane zostały dla Wydziału Elektrotechniki i Informatyki (WEiI) statuetka oraz medal, upamiętniające wkład Janusza Groszkowskiego w rozwój
i działalność Towarzystwa. Medal i statuetkę wręczył Przewodniczący PTETiS prof. dr hab. inż. Krzysztof Kluszczyński, dr h.c. w podziękowaniu za dotychczasową współpracę z WEiI w zakresie upowszechniania i promowania elektrotechniki oraz innych osiągnięć naukowych.

Janusz Groszkowski (1898-1984) - współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej (PTETiS). W roku 1962 otrzymał członkostwo honorowe PTETiS. Działalność naukowa Janusza Groszkowskiego obejmowała pionierskie wykłady z radiotechniki, budowy lamp katodowych, techniki wysokiej próżni. Był twórcą metody analizy drgań elektrycznych nieliniowych (znanych jako metoda harmonicznych Groszkowskiego). Jego dorobek naukowy obejmuje 16 patentów i 361 publikacji, a wśród nich wiele książek wydanych w kraju i za granicą. Wziął udział w emisji pierwszego programu radiowego w Polsce. Przeprowadził ekspertyzę ujawniająca szczegóły urządzeń radiowych i sterujących rakiet V 2 (Krzyż Złoty Orderu Wojennego Virtuti Militari) i opracował dla łączności proste nadajniki stabilizowane kwarcem. Członek honorowy Stowarzyszeń Elektryków: Polskich 1957, Francuskich, USA, członek dożywotni (od 1971) IEEE. Jest laureatem Nagród Państwowych I stopnia (1951, 1955,1968) oraz specjalnej Nagrody Państwowej (1979), doktorem honoris causa Politechniki Warszawskiej (1962), Politechniki Łódzkiej (1964) i Politechniki Gdańskiej (1975). Był wielokrotnie odznaczany, w tym: Medalem i Krzyżem Niepodległości (1931), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1937 i 1955) i Złotym Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.

RF