Strona: Zmarł dr hab. inż. Ryszard Rut (1941-2017), emerytowany profesor nadzwyczajny Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz / Wydział Elektrotechniki i Informatyki

2017-01-30

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 28 stycznia br., zmarł dr hab. inż. Ryszard Rut, emerytowany profesor nadzwyczajny Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Odszedł od nas nauczyciel młodej kadry naukowej i wielu pokoleń inżynierów, ceniony za pracę naukową, działalność dydaktyczną i wychowawczą.

Przedmiotem zainteresowań naukowych dr hab. inż. Ryszarda Ruta były zagadnienia niezawodności silników indukcyjnych dużej mocy poszerzone o problemy eksploatacyjne, powiązane z uwarunkowaniami ekologicznymi oraz energooszczędności. Efektem prowadzonych prac jest kilkadziesiąt publikacji naukowych opublikowanych w ogólnopolskich czasopismach technicznych, referaty wygłoszone na konferencjach naukowych oraz prace wdrożone w przemyśle.

W okresie pracy zawodowej dr hab. inż. Ryszard Rut pełnił następujące funkcje:

• Z-ca Dyrektora Instytutu Elektrotechniki Wydziału Elektrycznego Politechniki Rzeszowskiej,
  • Prodziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Rzeszowskiej,
  • Kierownik Zakładu Konstrukcji Maszyn Elektrycznych,
  • Kierownik Zakładu Maszyn Elektrycznych,
  • Kierownik Katedry Elektrodynamiki i Układów Elektromaszynowych.

Był również opiekunem Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca PRz POŁONINY. Współorganizował cykl konferencji naukowo-technicznych dla energetyki, był Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego XLV Międzynarodowego Sympozjum Maszyn Elektrycznych SME 2009 oraz członkiem Rady Naukowej Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL.

Za swoje osiągnięcia naukowe i zasługi wyróżniony następującymi odznaczeniami i nagrodami: Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”, Zasłużony dla Województwa Rzeszowskiego, Zasłużony dla Politechniki Rzeszowskiej, Nagroda indywidualna ministra III stopnia, Nagroda Rektora PRz za działalność dydaktyczną, Nagrody Rektora PRz za prace naukowo-badawcze (ośmiokrotnie), Nagroda Rektora PRz za działalność wychowawczą, Nagroda Rektora PRz za działalność dydaktyczno-organizacyjną, Nagroda indywidualna Rektora PRz II stopnia (dwukrotnie).

Rodzinie, Bliskim, Przyjaciołom i Współpracownikom Zmarłego wyrazy najgłębszego i szczerego współczucia składają Dziekan, Rada Wydziału oraz społeczność akademicka Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w dniu 2 lutego br. (czwartek) o godz. 11.30 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie, po której nastąpi odprowadzenie Zmarłego do grobu.